Klimatske naprave in hlajenje

Nudimo svetovanje za pravilno izbiro klimatske naprave, dobavo, montažo in servis za vse novogradnje, poslovne prostore in nove montaže na obstoječih objektih.

Zraven klimatskih naprav imamo v ponudbi tudi druge vrste sistemov za hlajenje.

Kontakt in povpraševanje

Proizvajalci klimatskih naprav

Pri svojem delu uporabljamo priznane blagovne znamke klimatskih naprav (Mitsubishi Electric, Gree, Daikin) in vam lahko zagotovimo vse njihove modele.
Spodaj najdete nekaj osnovnih informacij o klimatskih napravah. Za več informacij pa nas lahko kontaktirate ali pošljete povpraševanje.

V preteklih letih temperature zaradi globalnega segrevanja konstantno naraščajo. Dobra klimatska naprava je zaradi tega velikega pomena in ne le za vzdrževanje udobja. Klima lahko tudi pomaga pri izogibanju zdravstvenih težav. Naše naprave blagodejno vplivajo na starejše ljudi in otroke, ki so zelo dovzetni za težave z zdravjem, ki so povezane z visokimi temperaturami.

Klimatska naprava je pripomoček, ki pomaga uravnavati primerno temperaturo tako v bivalnih kot v poslovnih prostorih. Uporablja se lahko skozi vse leto in ne glede na letne čase, omogoča pa dvoje funkcij:

  • Funkcijo hlajenja: v vročih mesecih z klimatsko napravo hladimo bivalni ali poslovni prostor na želeno temperaturo, pri kateri nam ne bo vroče;
  • Funkcijo gretja: določene klimatske naprave omogočajo tudi ogrevanje. Z to funkcijo si lahko pomagamo v prehodnih obdobjih (pomlad in jesen), da ne trošimo kurjave v ogrevalnem sistemu stanovanja oz. poslovnega prostora. V manjših stanovanjih ali pisarnah pa je lahko funkcija gretja tudi primarni vir ogrevanja.

Sodobne klimatske naprave omogočajo tudi dodatne funkcije, kot na primer uravnavanje stopnje vlažnosti v prostoru, čiščenje zraka skozi poseben filter, kateri odstranjuje mikrodelce prahu in bakterij, ipd.…

Pred nakupom klimatske naprave

Večina strank se pred nakupom klimatske naprave ubada z pomembnimi vprašanji, kot so: kakšno vrsto klimatske naprave potrebujem, kako močno klimatsko napravo potrebujem, kam naj jo umestim v prostoru, koliko prostorov želim hladiti (oz. ogrevati), ipd. Na zgornja in še katera vprašanja vam bo z veseljem odgovoril naš svetovalec.

Ob upoštevanju vseh strokovnih nasvetov in pravilni umestitvi v prostoru, boste klimatsko napravo energetsko učinkoviteje uporabljali ter zmanjšali stroške porabe električne energije. Prav tako pa si boste v bivalnem ali poslovnem prostoru zagotovili primerno raven udobja.

Tehnične lastnosti klimatskih naprav

  1. Moč hlajenja oz. ogrevanja – moč hlajenja oz. ogrevanja se meri v W (vatih) oz. kW (kilovatih). Po strokovnih izračunih je za hlajenje enega kubičnega metra prostora potrebnih vsaj 27W moči, medtem ko je za ogrevanje prav tako enega kubičnega metra prostora potrebnih najmanj 37W moči naprave.
  2. Glasnost klimatske naprave – za uporabnike je vsekakor pomembna glasnost notranje enote klimatske naprave. Ne smemo pa pozabiti na ustrezno glasnost zunanje enote. Meri se z enoto dB (decibel), najtišje naprave pa zmorejo izpihati zvočni tlak pod 22 dB.
  3. Energetski razred in letna poraba energije – na nalepki, katera se nahaja na posamezni klimatski napravi boste našli podatke o COP (koeficient zmogljivosti) ter EER (razmerje energetske učinkovitosti). Oba kazalnika prikazujeta energetsko učinkovitost klimatske naprave pri hlajenju oz. ogrevanju. Energetski razred (Velike črke od A do F) pa prikazuje pričakovano porabo električne energije na letni ravni. Naš nasvet – odločite se za klimatsko napravo energetskega razreda A z COP nad 3 in EER nad 5.
  4. Filtri klimatskih naprav – osnovna in najpomembnejša komponenta klimatske naprave je zračni filter. Po dogovoru s svetovalcem vam bo monter v klimatsko napravo vgradil želene vrste filtrov, kot so na primer:
    – elektrostatični filter: ta zelo fin filter iz zraka filtrira prašne delce, bakterije in hkrati preprečuje nastanek in širjenje zidne plesni;
    – ogleni filter: ta filter iz zraka absorbira vse morebitne neprijetne vonjave;
    – filter, ki omogoča odišavljanje zraka. Vse vgrajene filtre je potrebno redno menjavati, najmanj en krat na leto. Najbolj primerno je, da to stori pooblaščeni serviser, ki je klimo in filtre tudi vgradil.
  5. Načini upravljanja – medtem ko mobilno / prenosno klimatsko napravo največkrat upravljamo z gumbi na vrhu naprave, se pri fiksnih in centralnih klimatskih napravah v večji meri poslužujemo uporabe daljinskega usmerjevalnika (daljinca). Novejše klimatske naprave omogočajo tudi upravljanje preko aplikacijskih vmesnikov na pametnih telefonih ali tablicah. Z njimi lahko nastavljate in nadzorujete želeno temperaturo, moč in smer pihanja… Vaš telefon / tablica in klimatska naprava se povežeta preko internetne povezave in brezžičnega modula v sami napravi.
  6. Vmesniki za nadgradnje klimatske naprave – osnovne funkcije klimatske naprave so tovarniško pred programirane že pred samim nakupom. Uporabnikom pa nudimo tudi dodatne vmesnike in module, s katerimi še dodatno olajšujemo širimo možnosti uporabe naprave. Nekatere takšne možnosti so: nastavitev varčnega delovanja, nastavitev posebno tihega delovanja zunanje enote, nastavitev časovnika po meri uporabnika, upravljanje klimatske naprave na daljavo, ipd.…
  7. Nove tehnologije – z vsakim novim modelom klimatske naprave se širijo tudi možnosti uporabe in upravljanja z novimi tehnologijami: možno je vgraditi poseben senzor, ki samostojno diagnosticira morebitne težave v delovanju in jih prikaže na sistemskem javljalniku. Obstajajo senzorji gibanja, ki napravi javijo premikanje osebe ali oseb v prostoru in samodejno premaknejo smer pihanja. Novost je tudi vmesnik, ki omogoča posebej hitro hlajenje prostora, katerega recimo vključite preko pametnega telefona, ko se iz službe odpravite domov…

Vrste klimatskih naprav

Klimatske naprave se delijo glede na osnovne potrebe, ki jih stranka izkazuje. Vsaka klimatska naprava ima svoje funkcije, značilnosti ter prednosti in pomanjkljivosti. Najlažje jih razporedimo na tri osnovne skupine:

  • Premična oz. mobilna klimatska naprava: je klimatska naprava, katera ni fizično fiksirana na steno prostora. Zato jol lahko poljubno prestavljamo iz prostora v prostor, kjer potrebujemo hlajenje;
  • Fiksna klimatska naprava z notranjo in zunanjo enoto: je klimatska naprava, katero pritrdimo na nosilce na steni in je preko sistema skozi zid povezana z zunanjo enoto pred stavbo. Zunanja enota lahko napaja eno ali več notranjih enot klimatskih naprav;
  • Centralna klimatska naprava: centralne klimatske naprave so navadno vgrajene na strehah večstanovanjskih ali poslovnih stavb in oskrbujejo celoten sistem klimatskih naprav v več enotah znotraj stavbe.

Pri mobilni klimatsko napravi razen samega nakupa drugih stroškov vgradnje seveda ni. Drugače pa je pri fiksnih in centralnih klimatskih napravah. Strošek vgradnje je odvisen od modela in moči klimatske naprave, števila notranjih enot ter morebitnih nadgradenj.

Prenosna klimatska naprava

Prenosna klimatska naprava je enostavna naprava, ki vključuje kompresor, kondenzator in uparjalnik v eni sami enoti. Na zadnji strani skozi reže vsrkava topel zrak iz prostora in ga ohlajenega na sprednji strani vpihava nazaj. Običajno so na napravo pritrjena kolesca, zato jo lahko enostavno premikate iz prostora v prostor.

Prednosti takšne klime so nizka nakupna cena, ni potrebe po montaži oz. vgradnji, enostavno upravljanje in vzdrževanje. Določen tip prenosnih klimatskih naprav ima vgrajen še predal, v katerem se zbira odvečna voda iz kondenziranega zraka. Pri ostalih prenosnih klimah pa dobite zraven še cev, katero morate speljati skozi priprto okno, da lahko odvajate topel zrak in vodo iz prostora.

Slabost prenosnih klim je večji hrup ob delovanju (ker v eni enoti vključujejo več komponent), so energetsko manj učinkovite ter večajo račun za porabo električne energije.

Inverter klimatska naprava

Inverter klimatska naprava se razlikuje od ostalih klim po tem, da omogoča konstantno ohlajanje prostora na želeno temperaturo. Vgrajen kompresor in inverter omogočata prilagajanje hitrosti delovanja naprave. Ker naprava ne deluje stalno pri polni zmogljivosti, so to pozna pri manjši obremenjenosti vseh delovnih komponent.

Prednosti takšne klimatske naprave so v prvi vrsti energetska učinkovitost, daljša življenjska doba, prilagajanje delovanja glede na temperature zunaj in znotraj prostora (predvsem primerno v prehodnih obdobjih). Sistem inverter klimatske naprave natančno nadzoruje temperaturo v prostoru in preprečuje večja nihanja. Pomanjkljivosti ni veliko, morda le višja osnovna cena naprave in višji stroški vgradnje celotnega sistema.

Split klimatska naprava

Split oz. po slovensko razdeljena klimatska naprava je najširše prodajan produkt, ko je govora o hlajenju prostorov. Sestavljena je iz notranje enote, katera vsesava zrak iz prostora in ga filtrira ter ohlaja. Preko sistema cevi, po katerih teče plin za ohlajanje zraka je povezana z zunanjo enoto. V zunanji enoti je vgrajen kompresor, ki se vklopi takrat, ko v notranjem prostoru temperatura zraka zaniha pod ali nad nastavljeno temperaturo.

Prednosti takšne klimatske naprave so tišje delovanje, ker se kondenzator nahaja v zunanji enoti, enostavna umestitev v prostoru (na steno, ob tla ali ob strop), navadno pa so energetsko zelo učinkovite in nudijo visoko zmogljivost hlajenja. Ker za ustrezno vgraditev takšne naprave potrebujete preboj zidu za cevi, ki povezujejo obe enoti, je vsekakor bolje, da to naredijo (naši) strokovnjaki.

Split klimatske naprave se delijo na:

  • Mono oz. enojna Split klimatska naprava; gre za komplet ene zunanje in ene notranje enote, s katerim lahko hladite / ogrevate le en prostor
  • Multi Split klimatska naprava: gre za komplet ene zunanje enote in več notranjih enot. Takšne klimatske naprave so primerne tako za enostanovanjske hiše, ker lahko razporedite notranje enote v več prostorih / etažah ter jih hkrati hladite in pa tudi za večstanovanjske ali poslovne stavbe. V kolikor bi v prihodnosti potrebovali še kakšno dodatno notranjo enoto, jo lahko monter / strokovnjak zmontira na že obstoječo zunanjo enoto.

Klimatska naprava brez zunanje enote

V osnovi je klimatska naprava podobna prenosni klimatski napravi, s to razliko, da je fiksno zmontirana na steno. Predpriprava zahteva vrtanje dveh manjših lukenj za potrebe dovoda in odvoda zunanjega zraka.

Na zunanji strani stene (fasade) se navadno zmontira manjša kovinska rešetka, zato pretirano ne kazi izgleda stavbe. Po eni strani prednost po drugi pa slabost je ta, da ima klima v notranji enoti spravljene vse komponente, potrebne za delovanje. Energijski izkoristek je dober, podobno kot pri multi-split klimatski napravi, zaradi delovanja kompresorja pa je nekoliko hrupnejša od navadne split klimatske naprave.

Takšno vrsto klimatske naprave največkrat vgrajujemo na stavbe, kjer zaradi različnih razlogov ni možno zmontirati zunanje enote na fasado. Iz tega sledi, da je lahko zmontirana samo na zunanje stene v prostoru, katerega želite hladiti ali ogrevati.

Postavitev klimatske naprave

Stenske klimatske naprave

Stenske klimatske naprave so najpogosteje montirane klime, posebej v gospodinjstvih. Največkrat gre za mono ali multi split klimatske naprave. Zmontirane so minimalno 10-15 cm pod stropom prostora in navadno usmerjene tako, da tok hladnega oz. izpihanega zraka doseže karseda veliko površino prostora.

Talne klimatske naprave

Talne klimatske naprave se največkrat uporabljajo v prostorih, kjer montaža na steno ni mogoča ali pa ima prostor prenizek strop. Primerne so za stanovanjske in poslovne zgradbe z veliki steklenimi površinami ali večjimi panoramskimi stekli. Ne glede na naziv, pa so zmontirane na posebne nosilce z majhnim odmikom od talne površine. Zračni pretok se zato usmerja iz tal proti stropu in z kroženjem doseže ustrezno hlajenje / gretje.

Stropne klimatske naprave

Stropne klimatske naprave so primerne predvsem za poslovne in javne stavbe z večjimi skupnimi prostori in za določene javne oz. zasebne prostore s spuščenimi stropi. Deluje na enak način kot klasična Split klimatska naprava – torej ima zunanjo enoto ter notranjo enoto, ki je vgrajena v spuščen strop. Načeloma delujejo zelo zanesljivo in se zato ponašajo z daljšo življenjsko dobo.

Kasetne klimatske naprave

Kasetne klimatske naprave so oblika stropne klime, primerne pa so za vgradnjo v t.i. sisteme Armstrong stropov ali drugih oblik spuščenih stropov. Največkrat jo opazimo v javnih stavbah (npr. čakalnice, pisarne in podobni skupni prostori …), hladen zrak pa vpihavajo na vse štiri strani in zato optimalno hladijo prostor, kjer so vgrajene.

Vsa potrebna inštalacija teče nad spuščenim stropom, zato se navzven razen maske notranje enote klime ne vidi nič. Ena zunanja enota lahko napaja eno ali več kasetnih naprav. Kasetne klimatske naprave lahko tudi vključujejo posebne filtre za prečiščevanje zraka.

Montaža klimatskih naprav

Za pravilno in nemoteno delovanje vaše klimatske naprave je seveda najpomembnejša pravilna montaža. To velja tako za vgradnjo zunanje in notranje (ali notranjih) enote klimatske naprave, kot inštalacijsko povezavo med njimi.

Večina podjetij, ki ponujajo klimatske naprave, nudi tudi svoje monterje, ki vam kvalitetno vgradijo napravo glede na vaše želje oz. potrebe. Lahko pa poiščete monterja, ki ni povezan z podjetjem, kjer ste klimatsko napravo kupili ali pa jo po želji vgradite tudi sami. Pred nakupom se vsekakor pozanimajte o garancijah in servisiranju glede na izbiro želene montaže.

Potrebna dela pred in med montažo klimatske naprave

  • Preboj zidu za potrebe inštalacij med zunanjo in notranjo enoto klimatske naprave. Navadno se opravi z diamantnim vrtanjem skozi zid, strošek pa je odvisen od materiala, iz katerega je zid zgrajen (opeka, armiran beton, siporeks, idr…) in seveda debeline zidu;
  • Vgradnja cevne in električne inštalacije med zunanjo in notranjo enoto. Glede na vrsto poteka inštalacije (nad ali podometni potek) je potrebno pripraviti še plastične žlebiče ali pokrivne plošče za zunanjo in notranjo fasado;
  • Namestitev zunanje in notranje enote. Najprej je potrebno vgraditi notranjo enoto z vsemi potrebnimi predpripravami (nosilci za na steno ali na tla), nato se vgradi še zunanja enota (prav tako z pred-pripravljenimi nosilci na fasadi ali na tleh);
  • Izvrtanje manjše odprtine v steni za vgradnjo cevi, po kateri bo odtekal odvečen kondenz iz notranje enote. Prav tako je potrebno poskrbeti za ustrezen odvod kondenza iz zunanje enote (s pomočjo obstoječih žlebov na fasadi ali vgradnjo posebnega manjšega žlebiča)
  • Predpriprava zunanje in notranje enote. Potrebno je napolniti sistem z hladilnim plinom ter poskrbeti za vakumiranje naprave, to je preizkus poveznih bakrenih cevi med posameznimi enotami;

Po vgradnji monter poskrbi še za priklop klimatske naprave na električno omrežje ter tehnični zagon, s katerim preizkusi delovanje. Več informacij najdete tudi na strani montaža klimatske naprave v Mariboru.

Demontaža in premontaža klimatske naprave

V primeru, da se odločite za nakup nove klimatske naprave, vam bo monter po opisanih postopkih odmontiral staro oz. obstoječo klimatsko napravo ter nato zmontiral novo. Po potrebi se preveri še stanje inštalacij in se zamenja še te.

Če se kakorkoli spremeni del ali celota konstrukcije, na kateri je zmontirana klimatska naprava ali pa jo želite premakniti v drug prostor (ali drug del obstoječega prostora), se obstoječa klimatska naprava ustrezno premontira na drugo mesto. Strošek premontaže je odvisen od vseh dodatnih del, ki so potrebna za novo umestitev obeh oz. vseh enot klimatske naprave.

Servis klimatskih naprav

Redni letni servisni pregled klimatske naprave je potreben za učinkovito in nemoteno delovanje. Servis morate vsekakor naročiti, če naprava preneha delovati, če funkcije ne delujejo pravilno ali pa na napravi oz. inštalaciji opazite nepravilnosti. Pozorni morate biti tudi na nenavadne ali neprijetne vonjave, ki jih oddaja klimatska naprava ter njeno morebitno pretirano hrupno delovanje.

Kaj vam prinaša letni servisni pregled – vsekakor v prvi vrsti podaljšuje življenjsko dobo vaše klimatske naprave. Reden pregled in servis zagotavljata učinkovito delovanje, kakršno je zagotovljeno po specifikacijah za novo napravo. Nadalje učinkovito delovanje pomeni tudi manjše stroške za porabo električne energije ter seveda preprečuje morebitne stroške dragih popravil.

Predlagamo vam, da se pri nas za redni letni servis klimatske naprave naročite pred pričetkom poletne sezone, ko naprava načeloma deluje v največjem obsegu.

Serviser načeloma mora opraviti sledeče:

  • Funkcionalni in vizualni pregled zunanje in notranje enote ter vseh inštalacij
  • Test delovanja različnih funkcij klimatske naprave
  • Čiščenje maske, pokrova in različnih filtrov v notranji enoti
  • Čiščenje in dezinfekcija uparjalnika in toplotnega izmenjevalca notranje enote
  • Pregled in čiščenje zbiralnika in odtoka kondenza v notranji enoti
  • Pregled in kontrola delovanja elektromotorjev kompresorja, ventilatorja in usmerjevalne lopute
  • Pregled in kontrola električnih komponent in elektronskih regulacij
  • Kontrola hladilnega sistema z meritvami tlaka hladilnega plina

Ob pregledu naprave so zaželena tudi vaša opazovanja in mnenja glede delovanja in učinkovitosti klimatske naprave in vseh njenih pritiklin.

Kontaktirajte nas za brezplačen osnoven posvet in svetovanje ter po potrebi ogled na objektu.

Izpolnite povpraševanje ali nas pokličite.

Zakaj se odločiti za naše klimatske naprave?

  • BREZPLAČNO SVETOVANJE: Pred nakupom je treba razmisliti katera naprava vam bo najbolje ustrezala, pri tem vam svetujemo.
  • ŠIROKA IZBIRA: Ponujamo več izvedb in cen klimatskih naprav. Delimo jih na več skupin, predvsem na vaše potrebe.
  • UGODNA CENA: Zagotovili bomo končan izdelek v najhitrejšem možnem času ter po karseda ugodni ceni.
  • 25 LET IZKUŠENJ: Smo družinsko podjetje s 25-letno tradicijo delovanje v katerem združujemo znanja več generacij.

 

Začnimo nov projekt

Kontaktirajte nas in preverite kako vam lahko pomagamo pri uresničitvi vašega novega projekta.

Kontakt in povpraševanje →

Klic